Tilgængelighed og produkter


Dette er en vejledning til dig, der handler med produkter, som er omfattet af tilgængelighedsloven. Det kan f.eks. være produkter som smartphones, betalingsterminaler eller e-læsere. Her kan du finde information om lovkrav, dine forpligtelser og eksempler på, hvordan du kan leve op til dem.

Hvad betyder tilgængelighed for produkter?


Tilgængelighed betyder, at produkter skal designes og produceres på en måde, hvor produkterne kan anvendes af flest mulige mennesker uden særligt besvær og som udgangspunkt uden hjælp fra andre, når produkterne anvendes til den forventede brug. Det betyder også, at produkter skal være ledsaget af oplysninger om deres funktion og tilgængelighedsfunktionalitet. Oplysningerne skal være tilgængelige for personer med handicap, hvilket bl.a. betyder, at oplysninger skal være tilgængelig gennem mere end én sensorisk kanal.

Produkter skal opfylde tilgængelighedskravene, hvis de bringes i omsætning fra den 28. juni 2025. Produkter, der allerede er bragt på markedet inden den 28. juni 2025, kan fortsat sælges, selvom de ikke lever op til kravene om tilgængelighed.

Hvilke produkter skal være tilgængelige?


Tilgængelighedsloven regulerer de typer af produkter, som er omfattet af en af følgende:

  • Forbrugerorienterede computerhardwaresystemer og -operativsystemer til generelle formål med henblik på de pågældende hardwaresystemer.

  • Betalingsterminaler.

  • Selvbetjeningsterminaler, når de er beregnet til levering af de tjenester, der er omfattet af loven.

  • Forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til elektroniske kommunikationstjenester.

  • Forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til at få adgang til audiovisuelle medietjenester.

  • E-læsere.

Hvilken type af produkter, der er omfattet af de enkelte definitioner, er nærmere beskrevet i de følgende afsnit.
 

Hvad er forbrugerorienterede computerhardwaresystemer og operativsystemer?

Forbrugerorienterede computerhardwaresystemer til generelle formål er defineret i tilgængelighedsloven som den kombination af hardware, der udgør en hel computer. Computeren er kendetegnet ved sin multifunktionelle karakter og sin evne til med den rette software at udføre de mest almindelige computeropgaver, som forbrugerne efterspørger, og er beregnet til at skulle betjenes af forbrugerne.

Definitionen omfatter derfor bl.a. bærbare og stationære pc’er, smartphones, tablets og smartwatches.

Operativsystemer til generelle formål dækker den software, der bl.a. håndterer grænsefladen til periferiudstyr, planlægger opgaver, tildeler lagerplads og viser brugeren en standardgrænseflade, når alle programmer er lukket, herunder en grafisk brugergrænseflade. Dette gælder, uanset om denne software er en integreret del af en forbrugerorienteret computerhardware til generelle formål eller udgør et fritstående produkt, der skal køre på forbrugerorienteret computerhardware til generelle formål. Det omfatter ikke et operativsystems indlæsningsenhed, basic input-output-system eller anden firmware, der er nødvendig ved boottid eller ved installation af operativsystemet.

Operativsystemer er derfor kendetegnet ved at være den software, der viser brugerne en standardgrænseflade, når alle programmer på en computer er lukket ned.

Hvad er betalingsterminaler?

En betalingsterminal er defineret som et apparat, hvis hovedformål er at give mulighed for at foretage betalinger ved at anvende betalingsinstrumenter på et fysisk salgssted, men ikke i et virtuelt miljø.

Derfor vil produkter som f.eks. selve kortterminalen, hvor man kan bruge et betalingskort, være omfattet af definitionen.

Hvad er selvbetjeningsterminaler?

En selvbetjeningsterminal er kun omfattet af tilgængelighedsloven, hvis det er en specifik type og er beregnet til levering af en af de tjenester, der er omfattet af tilgængelighedsloven. De specifikke typer af selvbetjeningsterminaler er:

  • Pengeautomater
  • Billetautomater
  • Selvbetjeningsautomater til check-in
  • Interaktive selvbetjeningsterminaler, der leverer oplysninger, bortset fra terminaler, der er installeret som en integreret del af køretøjer, luftfartøjer, skibe eller rullende materiel

Herudover skal selvbetjeningsterminalerne som nævnt være beregnet til levering af de tjenester, som er omfattet af tilgængelighedsloven. Det vil i høj grad dreje sig om tjenester til transport f.eks. køb af billetter til offentlig transport, check-in automater i lufthavne m.v., men også i relation til forbrugerorienterede banktjenester m.fl..
 

Hvad er forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til elektroniske kommunikationstjenester?

Forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til elektroniske kommunikationstjenester, er efter tilgængelighedslovens definition produkter som f.eks. routere og modemmer. Udstyr, der har mulighed for at dele deres internetforbindelse som f.eks. smartphones, vil også være omfattet af denne definition.

Hvad er forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til at få adgang til audiovisuelle medietjenester?

Forbrugerterminaludstyr med interaktiv databehandlingskapacitet, der anvendes til at få adgang til audiovisuelle medietjenester, er defineret som udstyr, hvis hovedformål er at give adgang til audiovisuelle medietjenester.

En audiovisuel medietjeneste er en tjeneste, hvor hovedformålet med tjenesten eller en del af den, der kan adskilles herfra, er at udbyde informerende, underholdende eller oplysende programmer til offentligheden via elektroniske kommunikationsnet under en medietjenesteudbyders redaktionelle ansvar.

I tilgængelighedsloven vil denne definition af forbrugerterminaludstyr derfor omfatte produkter som f.eks. smart-tv og tv-bokse.

 

Hvad er e-læsere?

En e-læser kaldes også en e-bogslæser og er et stykke dedikeret udstyr, både hardware og software, som anvendes til at få adgang til, navigere i, læse og bruge e-bogsfiler.

Skal der udarbejdes en EU-overensstemmelseserklæring?


Ja, fabrikanten af et produkt skal udarbejde en EU-overensstemmelseserklæring for produktet på baggrund af tilgængelighedsloven og dennes krav. Hvis et produkt er delvist fritaget fra at overholde tilgængelighedskrav, skal det også fremgå af EU-overensstemmelseserklæringen, hvilke krav produktet er fritaget fra at overholde.

De specifikke krav til EU-overensstemmelseserklæringen fremgår af tilgængelighedslovens §§ 38-44.

Skal produkter, der er produceret før den 28. juni 2025, gøres tilgængelige?


Nej, det er kun produkter, der er bragt i omsætning fra den 28. juni 2025, der skal opfylde tilgængelighedskravene.

Hvis en udgave af et produkt er bragt i omsætning før den 28. juni 2025, skal disse produkter ikke opfylde tilgængelighedskravene. Hvis der er en nyere udgave af det samme produkt, der bringes i omsætning efter den 28. juni 2025, skal det nye produkt overholde tilgængelighedskravene. Dette vil muligvis kræve en designændring af produktet, og det skal derudover fremgå af EU-overensstemmelseserklæringen, at de gældende tilgængelighedskrav er opfyldt.

Hvilke forpligtelser har jeg som erhvervsdrivende i forhold til tilgængelighedsloven?


Dine forpligtelser i forhold til tilgængelighedsloven afhænger af, hvilken rolle du som erhvervsdrivende har for produktet. Du kan være fabrikant, bemyndiget repræsentant, importør eller distributør.

Du er fabrikant, hvis du har fremstillet et produkt eller får et produkt fremstillet eller designet og markedsfører dette produkt under dit eget navn eller varemærke.

Du er bemyndiget repræsentant, hvis du som etableret erhvervsdrivende i EU har modtaget en skriftlig fuldmagt fra en fabrikant til at handle på hans vegne i forbindelse med varetagelse af specifikke opgaver.

Du er importør, hvis du som etableret erhvervsdrivende i EU bringer et produkt med oprindelsesland uden for EU i omsætning.

Du er distributør, hvis du ikke er fabrikant, bemyndiget repræsentant eller importør og gør et produkt tilgængeligt på markedet. Dette produkt skal have oprindelse inden for EU eller allerede være importeret ind i EU af en anden erhvervsdrivende.

Hvis du som importør eller distributør bringer et produkt i omsætning under dit eget navn eller varemærke, vil du blive anset som fabrikant og dermed have fabrikantens forpligtelser.

Du bliver også anset som fabrikant og har dermed fabrikantens forpligtelser, hvis du som importør eller distributør ændrer et produkt, der allerede er bragt i omsætning, så det har indflydelse på produktets overholdelse af tilgængelighedsloven eller andre regler fastsat i medfør af tilgængelighedsloven.